همایون خرم

امیر همایون خرم در سال ۱۳۰۹ در بوشهر متولد شد. وی نوازندهٔ ویولن، موسیقی‌دان و آهنگساز و از اعضای شورای عالی خانه موسیقی ایران بود. نام همایون را مادرش به دلیل علاقه فراوان به موسیقی اصیل ایرانی و مقام‌های موسیقی اصیل و به خصوص  دستگاه همایون ، برای او برگزید. همایون بارها از نقش مادرش در موفقیت های خود، سخن ها گفته است. او در همان عنفوان کودکی و تحت تاثیر خانواده، به موسیقی علاقمند شد علاقه او به حدی بود که در ۱۰ سالگی با ابزار و تخته چوب  ، به سر هم بندی یک ساز برای خودش مشغول شد . مادر که این علاقه شدید را در او دید، یک ویولن برایش خرید و به آموزش او مشغول شد.

خرم در سن ۱۰–۱۱ سالگی به مکتب ابوالحسن صبا راه‌ یافت و با استعداد و علاقه شگرف خود وی را تخت تاثیر قرار داد .  پس از سه سال افتخار شاگردی در محضر استاد صبا و به پیشنهاد ایشان در آزمون نوازندگی رادیو شرکت کرد و به رادیو راه یافت. همایون خرم نت و مفاهیم تئوری موسیقی را از کتابهای استاد علینقی وزیری و استاد روح‌الله خالقی آموخت و توانست از هر لحاظ خود را به عنوان یک موزیسین کامل معرفی کند و در هر دو زمینه نوازندگی و آهنگسازی به اوج برسد.

 وی ضمن تسلط در نوازندگی و بداهه نوازی، آهنگسازی خلاق و کم نظیر و در عین حال مسلط به ظرایف نظری و تئوریک موسیقی ایرانی است و از این نظر پژوهشگر و محققی بی مانند به شمار می‌رود. آثار همایون خرم را می توان بخشی از حافظه تاریخی موسیقی ایران دانست آثاری همچون تو ای پری کجایی، رسوای زمانه منم ، ساغرم شکست ای ساقی، مینای شکسته، غوغای ستارگان ، بگذر از کوی ما، پیک سحری و طاقتم ده  از جمله آثاری هستند که بارها و بارها شنیده و خوانده شده اند. وی عضو شورای عالی موسیقی رادیو، رهبر ارکستر سازهای ملی، استاد دانشکده موسیقی ملی و هنرستان شبانه، آهنگساز در برنامه های موسیقی ایرانی و خصوصاً برنامه گلها، رهبر ارکستر گلها و سولیست ویولن بوده است. کتابهای غوغای ستارگان، ردیف اول ، ردیف دوم و چهار مقام کتابهایی هستند که به آثار و خاطرات استاد می پردازند. وی در سال 1391 در سن 82 سالگی در تهران درگذشت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

آقای اهورا خدامی مدرس ویولن کلاسیک در آموزشگاه موسقی اورنگ
اهورا خدامی
مدرس ویولن
عباس دادخواه-مدرس ویولن
عباس دادخواه
مدرس ویولن و کمانچه
خانم شاداب کاظمی مدرس ویولن در آموزشگاه موسیقی اورنگ
شاداب کاظمی
مدرس ویولن

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *