نوید افقه

نوید افقَه ،نوازندهٔ تنبک و محقق موسیقی است که در سال 1349 در شیراز متولد شد.  ایشان در سال ۱۳۶۲ شروع به یادگیری تنبک نمود و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی نزد استاد محمود فرهمند طی دوره های مختلف آموزش دید. نوید افقه با همراهی برادرش مسیح افقه که نوازنده سنتور بود وارد دنیای سحرانگیز موسیقی شد و علاوه بر نواختن حرفه‌ای تنبک با نواختن تار و سه تار نیز آشنا شد. وی درس هارمونی، کنتراپون، ارکستراسیون و سبک شناسی را نیز نزد استاد کامبیز روشن روان فرا گرفت.

نوید افقه با گروه‌های مختلفی از جمله: سروش، فرامرز پایور، دالاهو، آئینه و مسیحا، گروه عارف و … در کنسرت‌های داخلی و خارجی فراوانی همکاری داشته‌است و در سال ۱۳۷۹ نخستین آلبوم موسیقی خود را در ایران و یک سال بعد در فرانسه منتشر کرد. اما چیزی که او را در زمره بزرگان موسیقی ایران قرار می دهد قدرت و خلاقیت او برای معرفی توانمندی های صوتی متنوع تنبک است که در آثار خود به شکلی اساطیری آن را به نمایش گذاشته است. وی همچنین سه نمونه تنبک با صدادهی و تکنیک اجرایی متفاوت طراحی نموده‌اند.

از بارزترین آثار وی می توان به آلبوم آفرینش اشاره کرد که نوید افقه با وسواس بسيار و نگاهی عمیق با استفاده از اين ساز اصيل ایرانی داستان خود را درباره پيدايش جهان خلقت و انسان به زیبایی روایت می کند. همچنین  آلبوم  وهم  که با هم اندیشی سه نوع تفکر که از سه دیدگاه و سه جغرافیای متفاوت ساخته شده است، «حسام اینانلو» کمانچه، «نوید افقه» تنبک و «تونی اورواتر» نوازنده کنترباس هلندی ، فضای انتزاعی موسیقی را برای شنونده ملموس می کند. از دیگر آثار وی می توان به آلبومهای مستقل آوای خیال و معبد پیکره های چوبی اشاره کرد و نیزمی توان نوازندگی در آثاری چون نواژه اثر مسعود شناسا،  سیاه مشق اثر مهدی آذرسینا ، نان آب آواز اثر علی قمصری، از دیر تا دور و نغمه ساز ضربه آواز اثر ارژنگ سیفی زاده ، راه بی نهایت اثر مدیا فرج نژاد و… را نام برد. استاد نوید افقه شاگردان بسیاری تربیت نموده و در حال حاضر هم به این امر مشغولند. آقای کامران منتظری از شاگردان استاد نوید افقه بوده اند که ما در آموزشگاه اورنگ افتخار همکاری با ایشان را داریم.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

کامران منتظری
کامران منتظری
مدرس تنبک

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *