جرج گرشوین

جرج گرشوین ‏ از برجسته‌ترین و محبوب‌ترین آهنگسازان آمریکایی بود که در سال ۱۸۹۸ در بروکلین، نیویورک به دنیا آمد. او دومین فرزند از چهار فرزند در یک خانواده مهاجر یهودی از روسیه تزاری بود که به آمریکا نقل مکان نموده بودند. نخستین گرایش او به موسیقی در ده سالگی پدید آمد و شروع به آموختن پیانو کرد و در 15 سالگی دبیرستان را رها کرد تا پیانیست نمایشی شود.

 او پس از سه سال پیانیست نمایشی بودن برای ناشران موسیقی، شغلش را رها کرد تا به عنوان ترانه‌ساز شروع به فعالیت کند و در این راستا زود به هدفش رسید. او به همراه برادر خود آیرا (Ira) زیباترین و ماندگار ترین ترانه های مردمی و قطعات ارکسترال آمریکایی را ساخت. در بیست سالگی اولین نمایش کامل موزیکال خود را برای برادوی با عنوان La La Lucille به نگارش درآورد. در سال ۱۹۲۰ ترانه Swanee او محبوبیتی چشمگیر یافت و میلیون‌ها نسخه از اجرای این اثر با صدای ال جولسن به فروش رسید. در دهه ۲۰ و ۳۰ میلادی با همکاری برادرش، پیاپی نمایش‌های موزیکال درخشانی آفرید که از میان آن‌ها می‌توان به Funy face، Lady be good و Of thee I sing اشاره کرد.

از آهنگ‌های گرشوین در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی بی‌شماری استفاده شده و بسیاری از این آهنگ‌ها به عنوان استانداردهای سبک جاز به‌شمار می‌آیند و آهنگ‌سازان و خوانندگان بی‌شماری این آثار را بازنوازی و بازخوانی کرده‌اند. او همچنین در سفرهای متعدد به اروپا شاهد اجرای آثارش در آن‌جا بود و با آهنگ‌سازان بزرگی همچون آلبان برگ، استراوینسکی و موریس راول دیدار کرد.

از معروف ترین قطعات او می توان به کنسرتو پیانو، یک آمریکایی در پاریس، پیش‌درآمد کوبایی، اپرای پورگی و بس و پند موسیقی فیلم اشاره کرد. در سال ۱۹۳۷ وقتی بیشتر اوقات خود را در هالیوود می گذراند گرفتار سرگیجه و کندی و خطا در اجرای آثارش  شد ، تا اینکه یک روز از هوش رفت و وقتی او را به بیمارستان رساندند مشخص شد که تومور مغزی دارد. پزشکان او را به صورت اضطراری جراحی کردند. اما جراحی موفقیت‌آمیز نبود و گرشوین در سن 38 سالگی درگذشت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

شادی فولادی مدرس پیانو در آموزشگاه موسیقی اورنگ
شادی فولادی
مدرس پیانو
نگار صفرزاده آموزش پیانو
نگار صفرزاده
مدرس پیانو
بهار میرکمالی مدرس پیانو
بهار میرکمالی
مدرس پیانو
محمد وکیلی
محمد وکیلی
مدرس تار، پیانو، تئوری موسیقی و هارمونی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *