گوستاو مالر

گوستاو مالر  آهنگساز و رهبر ارکستر و یکی از برجسته‌ترین آهنگسازان دورهٔ رمانتیکِ پسین است. او در سال 1860 در چک متولد شد. گوستاو فرزند دوم در بین 14 فرزند خانواده بود که البته تنها 6 نفر از این فرزندان زنده مانند و بقیه در کودکی درگذشتند. او از 6 سالگی شروع به نواختن پیانو کرد و از همان ابتدای کودکی مشخصات یک نابغه را داشت و در 10 سالگی اولین اجرای پیانوی خود را انجام داد. مالر به عنوان یک یهودی در سنین پایین تبعیض نژادی را تجربه کرد و خودش هم از بیماری وسواس و بدبینی رنج می برد همه اینها بعلاوه مرگ عزیزانش تاثیر عمیقی بر نوع نگاه او به زندگی گذاشت که این اثرات در آثار او هم کاملا مشهود است.

 مالر که مسیر زندگی خود را در موسیقی می دید در 15 سالگی  به کنسرواتوار وین راه یافت و نزد استادانی چون فرانتز کرن، رابرت فوخ و یولیوس اپشتاین آهنگسازی، هارمونی و نواختن پیانو را آموخت. سپس در دانشگاه وین پذیرفته شد و تحت تعلیم آهنگساز آلمانی آنتون بروکنر قرار گرفت. مالر پس ازدانشگاه، به‌طور پیوسته در اپراهای مختلف در کشورهای اروپای میانه و شرق اروپا به رهبری ارکستر پرداخت.

گوستاو مالر خلاقیت و نبوغ خود را در خلق ده سمفونی شگفت انگیز نشان داد که هر یک نگاهی هنرمندانه به اعماق وجود انسانی دارند. سمفونی شماره 1 مالر، که به نام سمفونی The Titan شناخته می شود، در سال 1888 تکمیل شد. مالر سمفونی شماره 2 که به عنوان Resurrectio شناخته می شود را در سال 1894 به پایان رساند ، سمفونی سوم مالر نیایشی است به زمین و آسمان و طولانی‌ترین کار اوست.

زندگی شخصی مالر همیشه پر از تراژدیهای غم انگیز بود او دختر سه ساله اش را بر اثر بیماری از دست داد و خود نیز دچار بیماری قلبی شد.اثرات این تلخیها در سمفونی شماره 6 او مشهود است و پایانی بسیار غم انگیز و اندوه بار دارد و تیره ترین فضا را در میان آثار مالر دارد. مالر واقعاً نوازنده ای بود که با هنر خود می زیست. “اتو کلمپرر” آهنگساز یهودی آلمانی و “برونو والتر” آهنگسازان بزرگی بودند که تاثیر زیادی در کار مالر داشتند. آلمان نازی در موسیقی مالر “رگه ‌های یهودی” را کشف کرد و آن را بخشی از “هنر انحرافی” دانست. بنابراین این هنرمند بزرگ تا پایان جنگ جهانی دوم تقریبا فراموش شده بود و در اوایل دهه 1960، به جایگاه شایسته ی خود در موسیقی رسید. مالر در سال 1911 هنگام ساخت سمفونی شماره 10 که اخرین اثر او بود، در سن پنجاه و یک سالگی از دنیا رفت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

شادی فولادی مدرس پیانو در آموزشگاه موسیقی اورنگ
شادی فولادی
مدرس پیانو
نگار صفرزاده آموزش پیانو
نگار صفرزاده
مدرس پیانو
بهار میرکمالی مدرس پیانو
بهار میرکمالی
مدرس پیانو
محمد وکیلی
محمد وکیلی
مدرس تار، پیانو، تئوری موسیقی و هارمونی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *