کیهان کلهر

کیهان کلهر موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و نوازندهٔ کمانچه، تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان (ساز کمانچه ساز اصلی اوست) از ایل کلهر در سال 1342 در خانواده‌ای کرد و موسیقی‌دوست در تهران به دنیا آمد. پدرش عباس حیدری کلهر کارمند عالی رتبهٔ وزارت کشاورزی و نوهٔ مهرعلی‌خان از خوانین ایل کلهر بود و مادرش اقدس نام داشت. کار موسیقی را از پنج سالگی به صورت آزاد شروع کرد دوازده ساله بود که به صورت حرفه‌ ای به موسیقی پرداخت و در سیزده سالگی با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه شروع به همکاری کرد. وی درهفده سالگی مقیم ایتالیا شد سپس به قصد ادامه تحصیل در رشته آهنگسازی در دانشگاه کارلتون کانادا، راهی کانادا شد. اقامت کیهان کلهر در کانادا ۸ سال به طول انجامید و تا سال ۱۳۷۳ ادامه داشت.

پس از بازگشت به ایران وی مدت‌ها عضو گروه دستان بود و در کنسرت‌های این گروه به همراه شهرام ناظری می‌نواخت. از میان این آثار می‌توان به سفر به دیگر سو اشاره کرد. پس از جدایی از گروه دستان و آغاز فعالیت‌های مستقل با موسیقیدانهای خارجی، با همکاری استادان موسیقی سنتی ایران محمد رضا شجریان و حسین علیزاده آثاری را پدید آورد که شامل شش آلبوم زمستان است، بی تو بسر نمی‌شود، فریاد، ساز خاموش، شب، سکوت، کویر و سرود مهر می‌شوند. همچنین از دیگر آثار او می توان همکاری وی با هنرمندان هندی از جمله «شجاعت حسین خان» در مجموعه غزل 1 و 2 و 3 ، شب‌های فیروزه‌ای نیشابور به همراه یویوما و موسیقی برای فیلم جاده ابریشم به همراه یویوما را نام برد.

کلهر شناخته شده ترین نوازنده ساز تخصصی موسیقی کلاسیک ایرانی در جهان است در ايران او  را بيشتر به عنوان نوازنده چيره دست ساز کمانچه مي شناسند. دو اثر وی در سال ۲۰۰۴ نامزد جایزه گرمی شد. او در سال ۲۰۰۸ کنسرتی را به همراه کوارت زهی بروکلین رایدر در شهر نیویورک به روی صحنه برد که در آن قطعاتی از آلبوم شهر خاموش نواخته شد. در سال ۲۰۱۷ به همراه گروه راه ابریشم برای آلبوم sing me home برنده جایزه گرمی شد. وی همراه با نوازنده باقلامای ترکیه، اردال ارزنجان کنسرت‌ هایی را هم در مناطق مختلف کرد و  آلبومی نیز با این نوازنده کرد به نام The Wind ارائه کرده‌ است.

در سال ۲۰۱۹ آلبوم «هنوز پاییز است» محصول مشترک کیهان کلهر با گروه رامبرانت تریو از نگاه مجلهٔ سانگ‌لاینز جزو ۱۰ آلبوم برتر سال ۲۰۱۹ قرار گرفت. او در سال ۲۰۲۰  برندهٔ جایزهٔ گلوبال فست در بخش هنرمند سال شد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

عباس دادخواه-مدرس ویولن
عباس دادخواه
مدرس ویولن و کمانچه

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *