کیخسرو پورناظری

کیخسرو پورناظری موسیقیدان ، آهنگساز و نوازنده تنبور و سه تار است که در سال 1322 در محله برزه‌دماغ در کرمانشاه متولد شد. پدرش، پرویز پورناظری، معروف به حاجی‌خان از شاگردان علینقی وزیری و درویش خان بود و مادرش، پورانداخت سرحددار، مدیر دبیرستان دخترانهٔ پوراندخت کرمانشاه بود. کیخسرو از کودکی به تبعیت از پدر و مادرش زیر نظر پدرش به خواندن کتاب‌های هنرستان موسیقی و یادگیری آثار وزیری و ردیف موسیقی سنتی ایران پرداخت. او با ساز تار شروع کرد و شعر و ادبیات کهن پارسی را از مادرش یاد گرفت، البته نزد استادان بزرگی چون کیوان سمیعی و بهزاد کرمانشاهی نیز آموزش دیده است.

کیخسرو بعد از دوران مدرسه وارد دانشگاه شد و تا تا سال سوم در رشته مهندسی راه و ساختمان تحصیل می‌کرد اما در نهایت این رشته را با روحیات خود سازگار ندید و پس از مدتی وارد رشته موسیقی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و در کنار استاد دادبه، دوازده سال به یادگیری تاریخ و فرهنگ ایران باستان پرداخت. پورناظری در سال ۱۳۵۱ به عنوان کارشناس موسیقی در وزارت فرهنگ و هنر وقت به گردآوری و بازسازی نغمه‌های موسیقی کردی و سنتی پرداخت و سرپرستی ارکستر کردی و سنتی را تا سال ۱۳۵۷ به عهده داشت.

کیخسرو پورناظری در سال 1359 گروه تنبور شمس را بنیان نهاد و این کار یکی از تاثیرگذارترین فعالیتهای کیخسرو است چرا که با این کار توانست ساز تنبور را از گوشه‌های خانقاه و محافل شخصی به صحنه های عمومی تر بیاورد و باعث هر چه بیشتر شناخته شدن این ساز اصیل ایرانی شود. شناخت پورناظری از از ساز تنبور و آشنایی عمیق‌اش با موسیقی نواحی منطقه کرمانشاه و علاوه بر آن استفاده ظریف و متناسب از ساز دف  فضایی را فراهم آورد تا نگاه به گروه نوازی تنبور حال و هوای متفاوتی پیدا کند و هنرمندان و گروه‌های دیگری هم این فضای کاری را دنبال کنند.

 از کارهای گروه شمس آلبوم «صدای سخن عشق» با صدای شهرام ناظری بود. بعدها پورناظری آثاری چون «حیرانی»، «مطرب مهتاب رو» را با ناظری کار کرد و البته در این میان برخی از آثار همانند تصنیف مردان خدا را هم با جلال‌الدین محمدیان به صحنه برد. این گروه با نوازندگانی چون سید خلیل عالی‌نژاد،‌ علی اکبر مرادی، گل نظر عزیزی، آزاد میرزاپور همکاری داشته است. بعدتر وقتی فرزندانش تهمورس و سهراب شروع به مشارکت در کار پدر کردند گروه شمس موفقیتهای بیشتری کسب کرد و توانست بیش از 300 کنسرت در داخل و خارج از ایران برگزارکند. از جمله آثار او می توان به صدای سخن عشق، مطرب مهتاب رو ، حیرانی  با صدای شهرام ناظری ، پنهان چو دل  با صدای حمیدرضا نوربخش ، افسانه تنبور با صدای بیژن کامکار و بر سماع تنبور با صدای علیرضا قربانی  اشاره کرد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

سوگل شاه حسینی آموزش تنبور در آموزشگاه موسیقی اورنگ
سوگل شاه حسینی
مدرس تنبور

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *