پریسا

پریسا با نام اصلی فاطمه واعظی خوانندهٔ مشهور سنتی، ردیفدان و استاد هنر آواز ایرانی است که در سال ۱۳۲۸ در شهسوار (تنکابن فعلی) متولد شد.  صدای خوش را از پدر و پدربزرگ به ارث برد و در دوران تحصیل، به تشویق پدر برنامه‌های هنری شرکت می‌کرد تا اینکه در مسابقات هنری مدارس در رشتهٔ آواز رتبهٔ اول را در بین تمام دانش‌آموزان سراسر کشور کسب کرد.

استعداد و نبوغ موسیقایی پریسا توسط محمود کریمی، که در آن زمان از اعضای هیئت داوران بود، کشف شد و بعد از آن آموزش موسیقی سنتی ایرانی (دستگاه‌ها و ردیف‌ها) را زیر نظر او آغاز کرد. پس از دو سال، به دلیل استعداد و توانایی های زیاد پریسا، محمود کریمی او را برای آوازخوانی به وزارت فرهنگ و هنر معرفی می کند و زندگی حرفه ای هنری پریسا آغاز می شود. او از سال ۱۳۴۷ کنسرت های مختلفی در تهران و شهرستان ها برگزار کرد و هم زمان با رادیو و تلویزیون نیز همکاری می کرد. علاوه بر این در همین سالها چند برنامه هم در پاکستان و افغانستان برگزار کرد.

در سال 1352 داریوش صفوت که مدیریت مرکز حفظ و اشاعه موسیقی را به عهده داشته است، او را برای همکاری با این مرکز دعوت می کند. هنرمندان دیگری همچون حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان، داریوش طلایی و محمدعلی کیانی در این مرکز مشغول به فعالیت بوده اند و همراه با هم در جشن هنر شیراز کنسرتی اجرا می کنند. علاوه بر این کنسرت هایی نیز در کشورهای فرانسه و بلژیک اجرا می کنند. اما با وقوع انقلاب سال 57 در ایران پریسا مانند دیگر هنرمندان زن به کنج خانه باز گشت.

در سالهای بعد پریسا سعی کرد به آموزش هنرجویان در خانه و آموزشگاه بپردازند و حتی تلاش بسیاری برای دریافت مجوز اجرای عمومی کرد اما موفق نشد و تن به اجرای عمومی برای بانوان نداد و سرانجام در سال ۱۳۷۳ و در سن ۴۵ سالگی، برای برگزاری کنسرت به خارج از ایران رفت. در این سالها او چند کنسرت با حسین عمومی، چندین کنسرت با داریوش طلایی، و سپس تور کنسرت بزرگی با همراهی گروه دستان که از موفق ترین اجراهایش محسوب می شوند، برگزار کرد.

او سال ۲۰۱۷ برای تدریس ردیف آوازی موسیقی ایرانی به دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سان‌دیه گو دعوت شد و اکنون مقیم این منطقه است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

حسین پیرحیاتی مدرس آواز پاپ و سنتی در آموزشگاه موسیقی اورنگ
حسین پیرحیاتی
مدرس آواز و صداسازی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *