ولادیمیر هوروویتس

ولادیمیر هوروویتس آهنگساز و نوازنده پیانوی اوکراینی‌الاصل اهل ایالات متحده آمریکا بود که در سال 1903  در کیف متولد شد. او فرزند چهارم یک خانواده یهودی بود. مادر هوروویتس پیانو می نواخت و ولادیمیر از کودکی تحت تغلیم مادر خود قرار گرفت. دایی ولادیمیر از دوستان الکساندر اسکریابین، آهنگساز و پیانیست روس بود که موقعیتی فراهم کرد تا ولادیمیر کوچک برای او بنوازد و الکساندر اسکریابین تحت تاثیر استعداد این کودک 10 ساله قرار گرفت.

در سال 1912 او توانست وارد کنسرواتوار کیف شود و تحت تعلیم اساتیدی چون  Vladimir Puchalsky Sergei Tarnowsky و  Felix Blumenfeldقرار گیرد. او در سال 1920 اولین اجرای خود را در شهر خارکف برگزار کرد. ولادیمیر جوان شروع به اجرای برنامه های در سراسر شوروی آن زمان کرد ولی به دلیل شرایط سخت اقتصادی ، دستمزد او به جای پول معمولا نان و کره و شکلات بود.

او در سال 1925 به آلمان مهاجرت کرد و به اجرای برنامه های گونان پرداخت اما رویای او آهنگسازی بود و همه درآمد خود را پس انداز می کرد تا به این رویا تحقق ببخشد. او کنسرتهایی در برلین ، لندن و پاریس برگزار کرد و در سال 1928 اولین کنسرتش در ایالات متحده را برگزار کرد. او در سال 1933  با واندا (“واندا توسکانینی هوروویتس” دختر آرتورو توسکانینی از بزرگترین رهبران ارکستر اواخر سده ۱۹ و ۲۰ میلادی بود) ازدواج کرد.

شهرت هوروویتس به سبب اجرا های تکنیکی، استفاده از رنگ صوتی و هیجانی است که در نوازندگی‌اش وجود داشت و امروزه او را یکی از بزرگترین نوازندگان پیانو در تمام دوران می‌دانند. برخی از اجراهای هوروویتس از آثار آهنگسازان رمانتیک مانند آثار فرانتس لیست (از جمله سونات پیانو و راپسودی مجار شماره ۲)، کنسرتو پیانو ۳ سرگئی راخمانینف و همچنین بالاد شماره ۱ فردریک شوپن بودند که بسیار مورد توجه عموم قرار گرفتند.

قطعات ضروری یا ملزومات ولادیمیر هوروویتس (Vladimir Horowitz The Essentials) مجموعه ای است شامل مهم ترین، برترین و بهترین آثار و آهنگ های ولادیمیر هوروویتس (Vladimir Horowitz) که در سال 2019 منتشر شده است.

هوروویتس درسال ۱۹۶۰ و دوباره پس از آن در سال ۱۹۷۰، تحت درمان الکتروشوک برای بهبود افسردگی قرار گرفت. در سال ۱۹۸۲ درمان با داروهای ضد افسردگی برای او تجویز شد. بعد از بهبودی نسبی در سال 1986  به روسیه بازگشت تا بعد از 60 سال کنسرتی در زادگاهش برگزار کند. بعد از آن هم کنسرتهای زیادی در اروپا برگزار کرد . ولادیمیر هوروویتس در سال 1989 وقتی 86 سال داشت  در نیویورک در اثر حمله قلبی  درگذشت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

شادی فولادی مدرس پیانو در آموزشگاه موسیقی اورنگ
شادی فولادی
مدرس پیانو
نگار صفرزاده آموزش پیانو
نگار صفرزاده
مدرس پیانو
بهار میرکمالی مدرس پیانو
بهار میرکمالی
مدرس پیانو
محمد وکیلی
محمد وکیلی
مدرس تار، پیانو، تئوری موسیقی و هارمونی

ادامه مطالعه

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *