هکتور برلیوز

لوئی هکتور برلیوز آهنگساز فرانسوی است که در سال 1803 در جنوب شرقی فرانسه متولد شد.  پدرش پزشک شناخته شده و مورد احترامی بود ، بعد از مدتی که هکتور را به مدرسه فرستاد از کیفیت مدرسه راضی نبود و تصمیم گرفت خودش در خانه برلیوز را آموزش دهد. هکتور در خانه جغرافیا ، ادبیات و فلسفه می آموخت و درسهای ابتدایی موسیقی را از پدرش فرا می گرفت اما موسیقی نقش بزرگی در زندگی او نداشت و پدرش زندگی او را به سمت پزشک شدن راهنمایی می کرد.

 در سال 1821 او وارد دانشکده پزشکی شد اما خیلی زود متوجه شد که علاقه ای به پزشکی ندارد و از دانشکده انصراف داد و وارد دنیای موسیقی شد و سعی کرد کم کاری های خود در زمینه  موسیقی را جبران کند و شروع به تحصیل موسیقی کرد. بعد از آن زندگی برلیوز تغییر کرد.  وی  از چهره‌های تأثیرگذار در موسیقی دورهٔ رمانتیک، و از بهترین رهبران ارکستر در زمان خود و منتقدی کارآزموده در موسیقی بود.

برلیوز در سال ۱۸۳۰ جایزهٔ رم را کسب کرد و برای آشنایی با موسیقی ایتالیا رهسپار آن کشور شد. در آنجا آثاری چون اوورتور شاه لیر و له لویه را نوشت. او علاقمند به آثار شکسپیر شد و همین موضوع باعث شد تا زبان انگلیسی را به صورت کامل تری بیاموزد تا بتواند آثار شکسپیر را به زبان اصلی بخواند. برلیور همچنین علاقمند به گوته بود و در زمینه موسیقی آثار بتهوون را دنبای می کرد.  سمفونی فانتاستیک، یکی از سمفونی‌های معروف اوست که در سال ۱۸۶۰ آن را سرود. ایده تصنیف این سمفونی از منظومهٔ فاوست گوته به ذهن برلیوز خطور کرد.

کیفیت صوتی و موسیقی برلیوز در دوره رمانتیک از برجستگی و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می توان گفت برگزاری کنسرتهای او برای برگزار گنندگان فرانسوی سخت بوده و خیلی مایل به همکاری با او نبودند و برلیوز همیشه از این موضوع ناراحت بود و بسیاری از کنسرتهایش را در دیگر کشورهای اروپایی و بیشتر از همه آلمان برگزار می کرد. بیان آتشین و شوق درونی و غیرمنتظره بودن از ویژگی‌های حاکم بر موسیقی برلیوز هستند. موسیقی او بسیار پویا است و نوای زیر و بم سازها همیشه در نوسان است. بیشتر آثار هکتور برلیوز به صورت تک‌خوان یا همراهی گروه کُر سروده شده‌اند از سمفونی‌های او می‌توان به سمفونی فانتاستیک و هارولد در ایتالیا، که به سفارش نیکولو پاگانینی، آهنگساز بزرگ ایتالیایی نوشت، اشاره کرد و نیز اپرای بن ونوتو چلینی، اپرای تراوایی ها و اپرای بئاتریس و بندیکت از کارهای شاخص اوست. هکتور برلیوز در سال 1869 در شصت و پنج سالگی در پاریس درگذشت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

محمد وکیلی
محمد وکیلی
مدرس تار، پیانو، تئوری موسیقی و هارمونی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

آموزش تئوری موسیقی
تئوری موسیقی
مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *