هربرت فون کارایان

هربرت فون کارایان رهبر ارکستر افسانه‌ای اتریشی است که در سال ۱۹۰۸ در شهر سالزبورگ و از خانواده‌ای با اصالت یونانی متولد شد. پدرش دکتر ارنست فون کارایان، جراح مشهوری بود و خود نیز ساز کلارینت می‌نواخت.  او یادگیری موسیقی را از دوران کودکی آغاز کرد .هربرت از ۱۹۱۶ تا ۱۹۲۶ در موتزارتیوم شهر سالزبورگ فراگیری ساز پیانو را آغاز کرد. او خیلی زود مدارج تخصص موسیقی و نوازندگی پیانو را پیمود و از دانشگاه موسیقی وین فارغ‌التحصیل شد.او در ابتدا قصد داشت به عنوان پیانیست فعالیت کند، اما به رهبری ارکستر تمایل پیدا کرد.

هربرت تنها 21 سال داشت که اولین رهبری ارکستر خود را بر عهده گرفت و فعالیت حرفه‌ای خود را در دنیای موسیقی آغاز کرد. در ۱۹۲۹، کارایان سالومه را در فستس‌پیزل‌هاوس سالزبورگ رهبری کرد، و از ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۴ به عنوان کاپل‌مایستر اِستادثیاتر شهر اولم فعالیت نمود. در ۱۹۳۳، در فستیوال سالزبورگ با اجرای صحنهٔ Walpurgisnacht از اپرای فاوست اولین رهبری رسمی خود را انجام داد. سال بعد، کارایان برای اولین بار فیلارمونیک وین را هدایت کرد و از ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۱،  کنسرت‌های اپرا و سمفونی اپراخانهٔ شهر آخن را رهبری نمود.

در ۱۹۵۵ بلافاصله پس از مرگ ویلهلم فورت‌ونگلر او به عنوان مدیر موسیقی مادام‌العمر فیلارمونیک برلین منصوب شد. کارایان با این ارکستر به اکثر نقاط جهان برای اجرای برنامه‌های مختلف سفر کرد. یکی از تورهای کارایان، تور تهران بود، که طی آن در سال ۱۳۵۶ در دو شب متوالی در تالار رودکی، سمفونی‌های ۴، ۵، ۶ و ۷ بتهوون را همراه با فیلارمونیک برلین اجرا کرد. یکی دیگر از مراکز کاری کارایان فستیوال موسیقی سالزبورگ بود که همه ساله در ماه اوت برگزار می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین فستیوال‌های جهان است. کارایان از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۰ ریاست کل هنری این فستیوال را بر عهده داشت.

عمده شهرت هربرت فون کارایان به همکاری با ارکستر فیلارمونیک برلین باز می‌گردد که به مدت ۳۴ سال از ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۹ رهبری آن را بر عهده داشت. او به واسطه جدیتی که در کار داشت، بهترین اجرای ممکن با بالاترین جزئیات را در کارهای خود به نمایش می‌گذاشت و بسیاری از نوازندگان برجسته دوران خود و پس از آن از جمله آنه سوفی موتر ، آرزوی همکاری با او را داشتند.

از او به عنوان پرفروش‌ترین هنرمند تاریخ موسیقی کلاسیک یاد می‌شود که بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از آثارش تا به امروز به فروش رسیده است. این هنرمند تکرارنشدنی در سال ۱۹۸۹، پس از حدود ۶۰ سال فعالیت مستمر و درخشان در عرصه موسیقی، در سن ۸۱ سالگی از دنیا رفت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

شادی فولادی مدرس پیانو در آموزشگاه موسیقی اورنگ
شادی فولادی
مدرس پیانو
نگار صفرزاده آموزش پیانو
نگار صفرزاده
مدرس پیانو
بهار میرکمالی مدرس پیانو
بهار میرکمالی
مدرس پیانو
محمد وکیلی
محمد وکیلی
مدرس تار، پیانو، تئوری موسیقی و هارمونی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *