نیکلای کورساکف

نیکلای ریمسکی کورساکف آهنگساز و معلم و رهبر ارکستر اهل روسیه بود که در سال 1844 در شهر تیخوین در استان لنینگراد متولد شد. نیکلای در خانواده‌ای متمول و اشرافی به‌دنیا آمد. مادرش پیانو می‌زد و اهل موسیقی بود. او در ۶ سالگی آموزش پیانو را آغاز کرد و در 10 سالگی آهنگسازی می کرد اما با تصمیم خانواده در ۱۲ سالگی به کالج نیروی دریایی امپراتوری روسیه در سن پترزبورگ رفت تا مثل برادرش دریانورد شود.

بعد از ورود به کالج او به کنسرت های اپرا و سمفونی می رفت و بتدریج علاقه شدیدی به موسیقی پیدا کرد. معلمش  کانیل متوجه استعداد نیکلای در موسیقی شد ، او را تشویق به  آهنگسازی کرد و قواعد کلی آهنگسازی را به او آموزش داده و در سال 1861 او را به آهنگسازی به نام میلی بالاکیرف (Mily Balakirev) که رئیس حوزه موسیقی در سنت پترزبورگ بود معرفی کرد. بدین طریق او به گروه پنج نفری آهنگسازان جوان شامل مودست موسورگسکی، میلی بالاکیرف، الکساندر برودین، و سزار کوئی که بعدها به ” گروه پنج ” مشهور شدند، پیوست.

نیکلای در18 سالگی  به عنوان افسر نیروی دریایی به مأموریتی ۳ ساله اعزام شد. او طی این سفر دریایی نخستین سمفونی خود را ساخت. در طول سفرنیکلای از آلمان، انگلستان، ایالات متحده امریکا ، برزیل، فرانسه و اسپانیا دیدار کرد. او بسیاری از مناظر طبیعی به خصوص دریاهای شمال، استوایی و جنوب، اقیانوس های طوفانی و آرام، آسمان پرستاره و … را مشاهده کرد. این تصاویر طبیعی تأثیرات قابل توجهی بر ذهن او گذاشت به گونه ای که بعدها موسیقی خود را با الهام از مناظری که نظاره کرده بود ساخت و این تاثیر طبیعت در آثار او نمایان است. پس از بازگشت به سن پترزبورگ با راهنمایی بالاکیرف سمفونی را بازبینی و ویرایش کرد و این سمفونی اولین بار در همان سال اجرا شد و موفقیتی شگفت انگیز برای او به ارمغان آورد. بخصوص هنگامی که حاضرین متوجه شدند که سازنده این قطعه تنها یک افسر نیروی دریایی خیلی جوان است.

زندگی حرفه ای نیکلای کورساکف بعد از این اتفاق آغاز شد. او در ۲۷ سالگی استاد مدرسه هنرهای زیبا بود، به مدت هفت سال مدیر مدرسه آزاد موسیقی، ده سال دستیار آهنگسازی دربار و بیش از سی سال رهبر ارکسترهایی چون سنت پترز بورگ، مسکو، کیف، بورکسل و پاریس بود. از آثار معروف او می‌توان پرواز زنبور عسل (Flight of the Bumblebee)،شهرزاد (Scheherazade) برگرفته از داستان شهرزاد قصه‌گو و اورتور جشن عید پاک روسی (Russian Easter Festival Overture) نام برد. نیکلای  در سال 1904 بعد از تحمل رنج بیماری در لیوبنسک درگذشت و در گورستان تیخوین به خاک سپرده شد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

شادی فولادی مدرس پیانو در آموزشگاه موسیقی اورنگ
شادی فولادی
مدرس پیانو
نگار صفرزاده آموزش پیانو
نگار صفرزاده
مدرس پیانو
بهار میرکمالی مدرس پیانو
بهار میرکمالی
مدرس پیانو
محمد وکیلی
محمد وکیلی
مدرس تار، پیانو، تئوری موسیقی و هارمونی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *