ملیحه سعیدی

ملیحه سعیدی متولد ۱۳۲۷ در تهران ، مدرس ، آهنگساز ، مولف و نوازنده ساز قانون و سرپرست گروه نیریز است. او موسیقی را از کودکی در خانواده ‌ای اهل هنر و با آموختن ساز تنبک آغاز کرد و در زمان ریاست حسین دهلوی از هنرستان موسیقی ملی در رشته ی ویلون کلاسیک و ایرانی فارغ ‌التحصیل شد . او که نواختن قانون را در هنرستان ، نزد مهدی مفتاح آموخته بود ، بعدها این ساز را به عنوان ساز تخصصی خود برگزید . اودر سال ۱۳۴۷ تدریس قانون را در هنرستان موسیقی ملی آغاز کرد.

او در سال ۱۳۵۵ از دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته ی موسیقی با ساز تخصصی قانون فارغ التحصیل شد . ملیحه سعیدی نواختن ویولون آلتو ، قیچک و تنبک را نیز ضمن تحصیل در هنرستان و دانشگاه فرا گرفت . در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی از محضر اساتیدی چون دکتر داریوش صفوت ، نورعلی برومند ، محمود کریمی ، یوسف فروتن و سعید هرمزی بهره ها جست و ظرایف موسیقی ایرانی را فرا گرفت و بر ساز قانون انطباق داده است.

اين نواپرداز، ردیف‌دان و نوازنده و مدرس ساز قانون، ساز قانون را به سبک ایرانی می‌نوازد و این سبک را با تلاش و تجربه‌هایی که در طی سالیان از محضر اساتید مختلف و فراگیری‌های خود که در هنرستان موسیقی آموخته بود، بر ساز قانون پیاده کرده است و پس از ۲۲ سال تحقیق در سال ۱۳۶۹ کتابی را با عنوان “آموزش ساز قانون” با نظر و همکاری استاد حسین دهلوی به چاپ رسانید که اولین کتاب موسیقی در زمینه آموزش ساز قانون است.

سعیدی در سالهای 1371-1372 همراه با ده تن از هنرجویان خود در ارکستر مضرابی شرکت کرد و این اولین گروه موسیقی بود که ساز قانون را به صورت گروهی در ارکستر اجرا می‌کردند و نیز در سال ۱۳۷۴ در دانشکده موسیقی سوره ردیف میرزا عبدالله را به دعوت رضا مهدوی تدریس کرد. او همچنین در زمینه کار خلاقه موسیقی نیز تلاش‌های درخوری صورت داد.

 او گروه نیریز را شکل داد و خود سرپرستی و آهنگسازی این گروه را بر عهده گرفت و در کنار اجراهای صحنه‌ای در داخل و خارج از ایران، آلبوم‌هایی را نیز با هنرمندانی چون نورالدین رضوی سروستانی، سید عبدالحسین مختاباد، حوروش خلیلی، پری زنگنه، و … آلبوم‌هایی را به بازار موسیقی عرضه کرده است. از جمله کارهای مهم ملیحه سعیدی تلاش برای تدوین ردیف موسیقی ایرانی با خصوصیات و ویژگی‌های ساز  قانون است که سال ۱۳۹۵ از سوی انتشارات ماهور در قالب یک کتاب و نیز ۶ سی دی به بازار موسیقی عرضه شد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ادامه مطالعه

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *