فرانس لیست

فرانس لیست در سال 1811 در دهکده کوچکی به نام دوبوریان نزدیک شوپرون در مجارستان به دنیا آمد . وی آهنگساز دوره رمانتیک، نوازنده پیانو، تنظیم‌کننده، معلم موسیقی، و نویسنده بود.  نوازندگی پیانو را از هفت سالگی نزد پدر آموخت. او در نوجوانی پدرش را از دست داد و  برای تامین هزینه های زندگی به تدریس پیانو پرداخت. الگوی لیست در نواختن پیانو پاگانینی آهنگساز و نوازنده مشهور ایتالیایی بود.

لیست در سی سالگی در اوج مهارت نوازندگی‌اش قرار داشت، او در تاریخ موسیقی کلاسیک نخستین هنرمندی است که کنسرت کامل با ساز تنها برگزار کرد. فرانتس لیست را در کنار شوپن و راخمانینف بزرگ‌ترین نوازندگان پیانوی دوران خود و بلکه همه دوران‌ها خوانده‌اند ، با این تفاوت که آن نوازنگان بزرگ تنها نوازنده آثار خود بودند ولی لیست علاوه بر آثار خود نوازنده آثار باخ، اسکارلاتی، موتسارت، بتهوون، شوپن، شوبرت وشومان، و سرودها و آوازهای ملی و محلی سرزمینهای مختلفی بوده است. لیست در واپسین سال‌های زندگی بر خلاف سالهای گذشته که در انتخاب شاگردانش بسیار گزیده کار بود به صورت رایگان به پیر و جوان و کودک آموزش می داد. از میان شاگردان لیست نوازندگان، آهنگسازان و رهبران ارکستر بسیاری برخواستند که از میان آنها می توان به  ژرژ بیزه، کامی سن-سانس، بدریخ اسمتانا، ایساک آلبنیس اشاره کرد.

لیست قدرتی شگفت‌انگیز در  برگرداندن قطعات از ارکستر به پیانو داشت؛ به‌طوری‌که بعضی به او لقب «گرامافون قرن نوزدهم» داده‌اند. او به شکل هنرمندانه ای  قطعه‌ای را که برای ارکستری با صد ساز نوشته شده بود  را به گونه‌ای به پیانو برمی‌گرداند که ذره‌ای از تأثیرگذاری موسیقایی قطعه کاسته‌نمی‌شد و تمام زیر و بم‌ها و نکات ظریف آن در برگردان پیانویی حفظ می‌شد. وی تمام سمفونی‌های بتهوون، سمفونی فانتاستیک برلیوز اپراهایی از واگنر و بسیاری از آوازهای شوبرت را برای پیانو آوانویسی کرد.  از مهمترین آثار ارکستری لیست می توان به یک سمفونی فاوست ، دانته ، پوئم سمفونی‌های تاسو ، اورفه ، مازپا ، هاملت ، آنچه در کوه شنیده می‌شود نام برد .  سال‌های زیارت ، شیطان ، والس، آلبوم یک مسافر ، سونته دل پترارکا، کنسرتو پیانو شماره ۲ و ۱ از قطعات مشهور پیانویی وی هستند. لیست در سال 1886 در شهر بایرویت در کشور آلمان درگذشت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

شادی فولادی مدرس پیانو در آموزشگاه موسیقی اورنگ
شادی فولادی
مدرس پیانو
نگار صفرزاده آموزش پیانو
نگار صفرزاده
مدرس پیانو
بهار میرکمالی مدرس پیانو
بهار میرکمالی
مدرس پیانو
محمد وکیلی
محمد وکیلی
مدرس تار، پیانو، تئوری موسیقی و هارمونی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *