سیمین آقارضی

سیمین آقارضی موسیقیدان و نوازنده ساز قانون بود که در سال 1317 در تهران به دنیا آمد. سیمین در خانواده ای هنردوست زاده شد. علاقه و اشتیاق او به موسیقی  سبب شد پس از سپری کردن دوره ابتدائی وارد هنرستان موسیقی ملی شود. سیمین افتخارشاگردی اساتید گرانقدری را داشته است. اوبا بهره گیری از آموزش های محمود ذوالفنون،ردیف های ویولن را به طور کامل نزد استاد ابوالحسن خان صبا آموخت. می توان گفت او تنها بانوی است که در مکتب استاد صبا به کمال رسیده است.

 او پیانو را نزد استاد جواد معروفی، قانون را نزد استاد مهدی مفتاح، آواز را از استاد غلامحسین بنان و تنبک را نزد استاد حسین تهرانی فراگرفت.علاوه براین سازها سیمین با نواختن رباب، بربط، قیچک و کمانچه نیز آشنایی کامل دشت. البته سازی که سیمین به خاطرش زبانزد همه است ساز قانون بود. او با بسیاری از ارکسترهای بزرگ مانند ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر خالقی به رهبری روح الله خالقی همکاری داشت و با بسیاری از اساتید همچون پرویز یاحقی، علی تجویدی،حبیب اله بدیعی ،همایون خرم، حسین تهرانی، یوسف یوسف زاده و …. همکاری و اجرا داشته است. او همپنین هنرآموز هنرستان آزاد موسیقی  به سرپرستی محمدعلی امیرجاهد و مدرس انجمن حمایت از نابینایان بود و شاگردان بسیاری تربیت کرده است.

 وی در سال 1340 ارکستری را به نام (ارکستر سیمین) بنیاد نهاد که آهنگ های این ارکستر را خود می ساخت و تکنوازی های آن را هم خود اجرا می کرد. در اواخر دهه ٤٠ به عنوان تکنواز قانون به استخدام رادیو درآمد و در ارکسترهای بزرگی مانند ارکستر گل‌ها و ارکستر سازهای ملی مشارکت پربار داشت. وی در بسیاری از آثار خوانندگان مطرح ایران چون محمدرضا شجریان، حمیرا، دلکش، هایده، ایرج، سیما بینا، گلپا ونیز با آهنگسازان برجسته ای چون فرهاد فخرالدینی، مجید انتظامی، فریدون شهبازیان، بابک بیات همکاری داشته‌ است.

 بی‌اغراق می‌توان گفت در تمام اجراهای قبل از انقلاب و  بیشترین اجراهای  سالهای پس از انقلاب  صدای ساز قانونی که در اجراهای مختلف یا هر نوع موسیقی شنیده می‌شود، محصول، دستان هنرمند سیمین آقارضی است. از تک نوازی‌های سیمین آقارضی می‌توان به آلبوم «قانون سیمین» با همراهی تنبک «آبتین اجلالی» اشاره کرد وی همچنین در آلبوم دو بیتی‌های باباطاهر با استاد عبدالوهاب شهیدی همکاری کرد. همچنین درسال 68 در آلبوم گل صحرا به خوانندگی زنده یاد امیرحسین مکوندی که در زمینه موسیقی محلی بختیاری بود،  شرکت داشت. سیمین آقارضی در سال ۱۳۸۸ به علت بیماری در سن ۷۱ سالگی درگذشت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ادامه مطالعه

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *