سیسیلیا بارتولی

سیسیلیا بارتولی خواننده ایتالیایی اپرا با صدای مدزو سوپرانو است که در سال 1966 در رم به دنیا آمد.  او از محبوبترین و پر فروش‌ترین  خوانندگان اپرای سالهای اخیر است و بیشتر برای اجرای آثار موتسارت و روسینی شناخته می‌شود. والدین بارتولی؛ سیلویا بازونی و پیرو آنجلو بارتولی ، هر دو خوانندگان حرفه ای بودند و اولین درسهای موسیقی را به وی آموختند.

 اولین اجرای رسمی سیسیلیا در سن ۸ سالگی در نقش پسر چوپان در اپرای “توسکا” بود. وی بعدها در کنسرواتوری دی-سانته سیسیلیا در شهر روم تحصیل کرد. برخلاف بیشتر خوانندگان اپرا، بارتولی در اوایل سنین بیست سالگی به شهرت رسیده بود که سطح حرفه ای پدیده ای نا متعارف است، زیرا معمولا یک خواننده اپرا تا سن سی سالگی به این شهرت و مهارت دست نمی یابد.

 بارتولی اولین اجرای حرفه ای خود را در سال ۱۹۸۷ در تالار اپرای “آرنا دی ورنا” (Arena di Verona) اجرا کرد. یک سال بعد نقش روزینا را در اپرای “آرایشگر شهر سویل” اثر روسینی (Rossini) در خانه اپرای شهر کلن، همچنین در جشنواره اسشوتزینگ و اپرای زوریخ اجرا کرد که تحسین منتقدان را برانگیخت. او بعد از همکاری با رهبرانی همچون بارنبویم و نیکولاس هارنونکورت به شهرت بین المللی رسید. در سال ۱۹۹۰ برای اولین بار در تالار اپرای باستیل در پاریس، اجرا داشت و در آنجا نقش شروبینو از اپرای “عروسی فیگارو” (Le nozze di Figaro) اثر موزار را خواند و همچنین در مرکز اپرای هامبورگ نقش ایدامانتس از “اپرای ایدومنو” (Idomeneo) موزار را به خوبی اجرا کرد.

 وی در سال 1991 در تالار تاتر لا-اسکالا (La Scala) در نقش ایزولیر (Isolier) در اپرای له-مته اُری (Le comte Ory)  حضور یافت، این اجرا شهرتش را به عنوان خواننده بین المللی پیشگام در اجرای آثار روسینی مطرح کرد. بارتولی به عنوان یک خواننده متسوسوپرانو کلوراتور (coloratura) به همراه طنینی نا متعارف شناخته شده است. او با صدای سرزنده و شاعرانه خود با ایجاد  فضایی دلنشین از موسیقی باروک، حتی در بین کسانی که طرفدار اپرا نیستند نیز محبوبیت دارد.

سیسیلیا بارتولی در سال ۱۹۹۵ مدال “شوالیه هنرها” را از دولت فرانسه دریافت نمود. در سال ۲۰۰۷ بارتولی خود را وقف مطالعه، تمرین و ضبط آثار موسیقی اوایل قرن نوزدهم کرد یعنی سبک رومانتیسیزم ایتالیایی و به خصوص آثار خواننده افسانه ای “ماریا مالیبارن” (Maria Malibran) .او آلبوم “ماریا” را در همان سال عرضه کرد و توانست در جدول رقابتهای آلبومهای موسیقی کلاسیک ایالات متحده آمریکا  مقام اول را به خود اختصاص دهد و مجسمه طلایی از کشورهای بلژیک و هلند دریافت کند. او در سال ۲۰۱۰ توانست جایزه موسیقی لئونی سونینگ (Léonie Sonning) را دریافت کند. بارتولی در آخرین موفقیت خود قرار است مدیریت اپرای مونت‌کارلو را از سال ۲۰۲۳، بر عهده بگیرد او  نخستن زنی است که این اپرا را هدایت می کند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *