سویاتوسلاو ریختر

سویاتوسلاو ریختر پیانیست برجسته قرن اخیر در سال ۱۹۱۵ در شهر Zhytomyr شوروی سابق (اکراین امروزی) از پدری آلمانی و مادری روس بدنیا آمد. وی دوران کودکیش را در اودسا گذراند. او در خانواده ای فرهنگی به دنیا آمد. پدرش تحصیلات آكادمیك موسیقی را سپری كرده بود و مدتی به عنوان پیانیست كار حرفه ای می کرد. اما بعدها بیشتر به آهنگسازی گرایش یافت. ریختر پیانو را زیر نظر پدرش یاد گرفت و دروس عمومی موسیقی را زیر نظر یکی از همکاران پدرش (نوازنده هارپ) فرا گرفت.

او از همان دوران کودکی نبوغ خود را در موسیقی نشان داد و یکی از مزیتهای وی در آن دوران این بود که قدرت بسیار بالایی در خواندن نت و نواختن به صورت همزمان داشت ، که سبب شد تا با بسیاری از اپراهای و گروهای مختلف محلی بعنوان نوازنده همکاری کند.او اولین اجرایش را در سال ۱۹۳۴ در اودسا برگزار نمود. نتیجه کارش بسیار امیدوارکننده بود و موجب شد ریختر به طور کامل خود را وقف موسیقی کند . تا اینکه سه سال بعد یعنی در ۱۹۳۷ نزد معلم و پیانیست برجسته آن زمان کنسرواتوار چایکوفسکی Heinrich Neuhaus رفت. رشد و توانایی ریختر به حدی بود که استادش همواره از او به عنوان نابغه پیانو یاد می کرد.

ریختر در کنار نوازندگی کارهایی در زمینه آهنگسازی نیز انجام میداد اما بعد از مدت کوتاهی که در مسکو اقامت گزید، آهنگسازی را ترک کرد و روی نوازندگی متمرکز شد. در سال ۱۹۴۰ اولین کنسرت عمومی خودش را برگزار نمود و پس از آن با اجراهایی که داشت نظر بسیاری را به خود جلب کرد و بعنوان نوازنده ای محبوب در شوروی مطرح شد.

در سال ۱۹۴۹ در مسابقاتی در شوری جایزه استالین را دریافت می کند و این امکان برای او فراهم شد تا بتواند کنسرتهایی را در کشورش و اروپای شرقی و چین برگزار نماید . لازم به ذکر است که ریختر در زمانی می زیست که با توجه به تسلط حکومت کمونیستی بر شوروی، تمایلات سیاسی هنرمندان در زندگی حرفه ای آنها نقش بزرگی داشت.

شمار كنسرت ها و ضبطهای سویاتوسلاو ریختر بسیار زیاد است.میتوان گفت اون هر قطعه مشهور موسیقی را نواخته است. برای مثال ریختر سونات غول آسای بتهوون موسوم به «هامر كلاوید» را تنها یك بار در یك كنسرت نواخت و این اجرا را هیچ وقت تكرار نكرد. در صورتی كه همین قطعه برای اغلب نوازندگان حرفه ای، پروژه ای چندساله محسوب می شود.

سویاتوسلاو ریختر در اواخر عمر به دلیل مشکلاتی که در شنوایی پیدا کرد دچار افسردگی شد و در سال 1997 ، در سن 82 سالگی در مسکو به دلیل حمله قلبی درگذشت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

شادی فولادی مدرس پیانو در آموزشگاه موسیقی اورنگ
شادی فولادی
مدرس پیانو
نگار صفرزاده آموزش پیانو
نگار صفرزاده
مدرس پیانو
بهار میرکمالی مدرس پیانو
بهار میرکمالی
مدرس پیانو
محمد وکیلی
محمد وکیلی
مدرس تار، پیانو، تئوری موسیقی و هارمونی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *