سروش ایزدی

دکتر سوسن مطلوبی، نام هنری سروش ایزدی،  در تهران به دنیا آمد . او با نوای دلنشین مادر و زخمه های تار پدر با موسیقی ایرانی آشنا شد. در8  سالگی نخستین خواننده ی برنامه کودک رادیو تهران به سرپرستی  داود پیرنیا بود. از 10 سالگی  آموزش موسیقی را در هنرستان آزاد موسیقی ملی آغاز نمود وردیف کامل آواز را ابتدا از استاد عبداله دوامی و سپس از استاد محمود کریمی آموخت و از استاد امیرجاهد ترانه های ایشان را فرا گرفت.  در 15 سالگی مرتبأ با تار علی اکبرخان شهنازی آواز می خواند. همزمان به فراگیری سه تار نزد استاد زرین پنجه ادامه داد. طی نشست هایی با اساتید احمد عبادی و فرامرز پایور ردیف خوانی آواز میکرد.

در دوران تحصیل در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به دانشجویان تعلیم آواز میداد و با گروه موسیقی دانشگاه تهران همکاری داشت. در حین گذراندن دوره ی تخصص بیماریهای کودکان و نوجوانان  به دعوت هوشنگ ابتهاج (سایه) مدتی در برنامه ” گلچین هفته ” رادیو با نام سروش ایزدی که سایه بر وی نهاد همکاری نمود و با گروه های پایور، مفتاح ، سماعی ، شیدا و ارکستر بزرگ رادیو تلویزیون ملی ایران فعالیت نمود.

وی از سال 1981 میلادی در کشور اتریش   شهر وین ساکن است و همزمان با ادامه حرفه پزشکی در وین، در چندین کنسرت و جشنواره موسیقی جهانی شرکت داشته است.

درشهر وین در کنسرتهاس،  کنسرواتوریوم اربال زال، کنگرسهاس، اورانیا، پاله فرستل، پاله پالفی، متروپل و در گراتس  در فلورنتین زال و شلوس برگ کنسرت داشته است. همچنین در بروکسل، لندن، پالرمو و وروکیو(ایتالیا)، کلن، مونیخ و استکهلم. در آمریکا  در ویلشرایبل، بارکلی و دزورس تیاتر لس آنجلس و در سن دیگو، واشنگتن، نیونورک، دالاس و کارولینای شمالی کنسرت داشته است.

یکی ازCD  های وی بنام La Musiqe savante persane  از طرف  روزنامه “لوموند دوموزیک ” در سال 1995 جایزه ” Choc”  را از آن خود نمود.

کتاب ”  سروش ایزدی و سیری در موسیقی ایران ” تاریخ شفاهی و پژوهشی  است  که در کنار مجموعه ای از آثار وی عرضه شده است.

این مطلب برگرفته از وبسایت منتسب به خانم سروش ایزدی است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

حسین پیرحیاتی مدرس آواز پاپ و سنتی در آموزشگاه موسیقی اورنگ
حسین پیرحیاتی
مدرس آواز و صداسازی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *