داریوش رفیعی

داریوش رفیعی  خواننده توانا و خوش آواز ایرانی  است که در سال ۱۳۰۶ در شهر بم به دنیا آمد، پدرش لطف‌علی رفیعی از سیاسیون وقت و نماینده مردم بم در مجلس شورای ملی بود، اما داریوش برخلاف پدر علاقه‌ای به سیاست نداشت و از همان ابتدا روی هنر و موسیقی برنامه‌ریزی کرد به همین دلیل  پس از طی کردن تحصیلات پیش‌پاافتاده درس را در بم رها کرد و به تهران کوچ کرد.

داریوش در تهران ابتدا با مصطفی گرگین زاده و سپس با مجید وفادار آشنا شد که نتیجه آشنایی این خواننده ایرانی با مجید وفادار رکورد آهنگ‌هایی مشهور مثل: شب انتظار با مطلع: شب به گلستان تنها منتظرت بودم، گلنار با مطلع: گلنار، کجایی که از غمت ناله می‌کند، عاشق وفادار، زهره و دیگر آهنگ‌های معروف شد. داریوش رفیعی با جواد بدیع‌ زاده خواننده معروف نیز آشنا بود و از طریق وی به رادیو راه یافت. رفیعی به صدا، شیوه خوانندگی  و مهربانی بدیع زاده علاقه داشت و آن دو اغلب اوقات باهم بودند. صدای داریوش رفیعی گرفتگی و شور و حال مخصوصی داشت و او را به شهرت رساند.

با وجود این آثار و با توجه به علاقه‌ داریوش به موسیقی محلی و نیز تن صدایی که داشت، توانست به سرعت مورد توجه قرار بگیرد.او بین سالهای ۱۳۲۷ تا ۱۳۲۹ به ‌طور مستمر در رادیو ایران برنامه اجرا می‌کرد و در حالی که تنها 23 سال داشت  به شهرت رسید.  اما روزهای خوشِ زندگی داریوش دوام زیادی نداشت، این شهرت در جوانی و حضور در مهمانی‏‌های شبانه‏ آن روزگار به اعتیاد مبتلایش کرد.

داریوش رفیعی در طول زندگی بسیار کوتاه و غم انگیز  خود بیش از 94 اثر هنری برای خود ثبت نموده که از آن جمله می توان به قطعات : زهره، گلنار، بسوی تو، سلسله موی دوست، نیش و نوش، کاروان عمر، لاله رو، یار نازنین، یار سیه چشم، شب انتطار، بیا تا گل برافشانیم، شمع شبانه و…. اشاره کرد. رفیعی در دوم بهمن ۱۳۳۷ و در حالی که تنها ۳۱ سال سن داشت در اثر تزریق اشتباهی آمپول آلوده به کزاز، جان باخت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

حسین پیرحیاتی مدرس آواز پاپ و سنتی در آموزشگاه موسیقی اورنگ
حسین پیرحیاتی
مدرس آواز و صداسازی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *