اردوان کامکار

اردوان کامکار نوازنده ساز سنتور و آهنگساز در سال ۱۳۴۷ در سنندج به دنیا آمد.او کوچکترین عضو خانواده کامکارها است و آموزش سنتور را از ۴ سالگی نزد پدرش، حسن کامکار آغاز کرد.اردوان در سن 6 سالگى وارد گروه موسیقی نوجوانان فرهنگ و هنر سنندج شد. او تا سال 1357 در آن گروه فعالیت داشته و در کنسرت‌ها و جشنواره‌‏هاى متعدد فرهنگى – هنرى شرکت مى‏‌کرد و پس از آن سنتورنوازى را از سال 1359در تهران نزد برادرش، پشنگ کامکار، ادامه داد. وی همچنین هارمونی، کنترپوان و اصول آهنگ‌سازی را نزد برادرانش، هوشنگ و ارسلان، آموخت.

اردوان به ردیف‌هاى موسیقى و حالت‌هاى نواختن و تکنیک موسیقى آوازى ایران تسلط کامل دارد. او در اجراهاى مختلفى همراه ارکستر سمفونیک تهران حضور داشته. کامکار تا به حال قطعاتى براى سنتور تصنیف کرده است که از شیوه و تکنیکى کاملاً نوین برخودار است. از ویژگیهای نوازندگی اردوان کامکار تقسیم ملودی های قطعات و تقسیم آن‌ها در دو دست است. همچنین  یکی از مهمترین توانایی‌هایش، قدرت مساوی دستانش است که مضراب های چپ و راستش را یکدست کرده است.

از آثار اردوان می توان به تکنوازى در ماهور و اصفهان و همچنین کنسرتینوی سنتوری که حاصل کار مشترک او با برادرش هوشنگ کامکار است و در آلبوم بر تارک سپیده منتشر شده است. او قطعه‌ی دریا را در سال ۱۳۶۹ در تالار وحدت اجرا کرد. اردوان علاوه بر آثاری که برای تکنوازی سنتور خلق کرده، قطعات دیگری هم برای گروه‌نوازی سازهای ایرانی تصنیف کرده است. دومین کنسرتینوی سنتور اردوان کامکار که با ارکستر زهی و پیانو همراهی شده، با نام ماهی برای سال نو منتشر شده است.

کامکار در آلبوم شب، سکوت، کویر (اثر کیهان کلهر- با خوانندگی محمدرضا شجریان) هم به عنوان نوازنده‌ی سنتور همکاری کرده. موسیقی متن فیلم‌های سنتوری (داریوش مهرجویی) و چشم‌انداز ایرانی (تورج منصوری) از ساخته‌های اوست. از کامکار کتابی به نام مجموعه قطعات اردوان کامکار منتشر شده است که شامل ۳۷ قطعه از آثار وی در عرصه سنتورنوازی نوین است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

مهدی جهان مردی آموزش سنتور در آموزشگاه موسیقی اورنگ
مهدی جهانمردی
مدرس سنتور

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *