آنه سوفی موتر

آنه سوفی موتر در ۱۹۶۳ در راینفِلدِن ایالت بادن وورتمبرگ آلمان به‌دنیا آمد. در دنیای موسیقی کلاسیک آنه یک سوپر استار است او با تکنیک خارق العاده اش صدایی روح بخش و گوش نواز را  تولید می کند  که به زندگی رنگ می بخشد. او از پنج‌سالگی شروع به نواختن پیانو کرد اما چند ماه بعد در سن شش سالگی به  ویولن روی آورد و تنها بعد از یک سال موفق به کسب جایزه کشوری موزیسینهای جوان شد و یه جایزه دیگر هم به همراه برادرش کریستوفربرای نواختن پیانو دریافت کرد. 4 سال بعد باز هم موفق به دریافت جایزه اول مسابقات ویولن شد که برگزار کنندگان از او خواستند دیگر در این مسابقه شرکت نکند.

در سیزده‌سالگی هربرت فون کارایان، رهبر ارکستر نامدار، از او خواست که با ارکستر فیلارمونیک برلین بنوازد. در پانزده‌سالگی نخستین ضبط او منتشر شد که دو کنسرتو ویولن از موتسارت با ارکستر فیلارمونیک برلین به رهبری کارایان بود.در دوران گذار کودکی به بزرگسالی پدرش مدیریت کارهای او را به عهده داشت و اجازه نمیداد اجراهای عمومی زیادی داشته باشد اما بعدها آنه گاهی در سال 100 کنسرت هم اجرا کرده است.

 در سال ۱۹۸۰ نخستین اجرای خود در آمریکا را با ارکستر فیلارمونیک نیویورک و به رهبری زوبین مهتا برگزار کرد. و در سالهای بعد از آن بارها تورهای موفقیت آمیزی بسیاری در سراسر دنیا برگزار کرد  و بسیاری از آهنگسازان قطعاتی را فقط مختص او می نوشتند.  وی علاوه بر اجرای قطعات مشهور جهانی و آهنگسازان به نام با آهنگسازان کمتر شناخته شده هم همکاری داشته است. از این جهت می توان گفت دایره فعالیت های آنه بسیار گسترده است اما تخصص او دراجرای آثار آهنگسازان مدرن است.

 آنه در طول دوران نوازندگی خود اجراهای  خیرخواهانه بسیاری به نفع کودکان در سراسر جهان از جمله ژاپن و یمن و..برگزار کرده است . آنه سوفی موتر تاکنون برندهٔ چندین جایزهٔ معتبر موسیقی و همچنین نشان‌ها و افتخارات گوناگون شده‌است؛ ازجمله، چهار بار جایزهٔ گرَمی (۱۹۹۴، ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۵) برده‌است. ازجمله جوایز او می توان به موارد ی که در ادامه می آیند اشاره کرد : صلیب دانش و هنر اتریش، جایزهٔ موسیقی هربرت فون کارایان، نشانِ لژیون دونور فرانسه، دکتریِ افتخاری از دانشگاه فنی و علوم طبیعی نروژ، عضو افتخاریِ آکادمی سلطنتی موسیقی، جایزهٔ بنیاد فرهنگیِ دورتموند، جایزهٔ اریش فروم به‌پاسِ فعالیت‌های اجتماعیِ وی و … . او در سال 2002 با آهنگساز و پیانیست مشهور، آندره پره‌وین ازدواج کرد اما این ازدواج 4 سال بیشتر دوام نداشت ومنجر به جدایی شد اما آنه و آندره پره‌وین همچنان در زمینهٔ موسیقی با هم همکاری می‌کنند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

عباس دادخواه-مدرس ویولن
عباس دادخواه
مدرس ویولن و کمانچه

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *