هنگدرام

آموزش ساز هنگدرام در آموزشگاه اورنگ:

ساز هنگ ،هندپن ،پنتام یا هنگدرام، نوعی ساز کوبه‌ای در طبقهٔ خودصداها است.این ساز برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ توسط یک خانم و آقای آلمانی به نام های فلیکس رونِر و سابینا شِرر در شهر برن در کشور سوئیس ساخته شد. سازندگان نامِ «هنگ» را برای این ساز انتخاب کرده‌اند و نسبت به استفاده از اسم «هنگ‌درام» در زبان انگلیسی ابراز نارضایتی کرده‌اند. اما امروزه اکثر مردم این ساز را با همین نام تجاری میشناسند.

شکل ظاهری ساز:

هنگدرام از دو قسمت فلزی تشکیل شده است. یک قوس بالایی که به آن “دینگ ساید” گفته می‌شود و نت‌ها بر روی آن قرار گرفته و طرف دیگر که به “گو ساید” معروف بوده و در مرکز آن یک دایره بزرگ تعبیه شده است. این قوس یا به صورت بیضی یا به صورت دایره است که تجربه نشان داده شکل بیضی آن از نظر حجم و کیفیت صدا بسیار بهتر از نوع دایره‌ای آن است.هنگ درام دارای یک فضای مشخصی است که نت‌ها در آن قرار گرفته و Tone Field نامیده می‌شود.

نت اصلی ساز :

نت اصلی ساز هنگ درام یا «دینگ»، پایین‌ترین نت از نظر اکتاو صدایی یا به عبارتی بم‌ترین صدا را تولید می‌کند. این نت معمولاً ارتباطی با ساختار گام یا همان Scale (ساختار نت‌ها) ندارد.  دیده شده‌است که با مجموعه نت‌های ثابت برای دو ساز مختلف، دینگ با نت متفاوتی ساخته می‌شود. در روش نوشتاری نت‌ها، نت دینگ با یک علامت از باقی نت‌ها جدا می‌شود. به طور کلی  تعداد نت‌های این ساز هفت نت به همراه یک نت دینگ است. اما با پیشرفت ساز، سازندگان چند نت دیگر هم به آن اضافه کرده و برخی از انواع این ساز دارای ۱۳ نت هستند.

کوک ساز:

شاید هنگ درام شکل و ظاهری ساده داشته و برای ساخت آن خیلی نیاز به فرایندهای پیچیده‌ای نباشد. اما در واقع این ظاهر قضیه است و اصلی‌ترین و پیچیده‌ترین پروسه و فرایند، متعلق به کوک کردن نت‌ها در هنگ درام است. به‌طور کلی بیش ۶۵ درصد از مجموعه تلاش در ساخت و تولید ساز هنگدرام به مرحله تیونینگ مربوط می‌شود و این درصد بالا حاکی از اهمیت این مرحله است.

ما در آموزشگاه اورنگ به آموزش هنگدرام در کلیه سطوح مقدماتی تا پیشرفته و به کلیه گروه های سنی می پردازیم.

آموزش هنگدرام

اساتید هنگدرام در اورنگ

امین هنرجو مدرس دف و نی در آموزشگاه موسیقی اورنگ
امین هنرجو
مدرس سازهای کوبه ای (دف، کاخن و هنگ درام) و نی

رویدادهای مرتبط با هنگدرام در اورنگ

رویدادی یافت نشد

مطالب مرتبط با هنگدرام در وبلاگ

مطلبی یافت نشد