یوهانس برامس

یوهانس برامس پیانیست، رهبر ارکستر و آهنگساز آلمانی است که در سال 1833 در هامبورگ به دنیا آمد. او  از نوابغ موسیقی در دوره رمانتیک بود که اولین آموزش‌های موسیقی  را از پدرش دریافت کرد و کم کم  نوازندگی ویولن و ویلنسل را فرا گرفت و در پی آن فراگیری پیانو را شروع کرد. بر خلاف خانواده برامس که دوست داشتند او نوازندگی را دنبال کند او به دنبال آهنگسازی بود و در نوجوانی یک سونات پیانو در سل مینور نوشت. او در همان سالها نزد ادوارد مارکسن شروع به فراگیری نحوه آهنگسازی کرد و وارد دنیای آهنگسازی شد.

 وی بیشتر دوران حرفه ای خود را در شهر وین گذراند و بسیاری او را هم ردیف دیگر موسیقدانان بزرگ آلمانی یعنی یوهان سباستیان باخ و لودویگ فان بتهوون می دانند. با بررسی زندگی و آثار یوهانس برامس در می‌یابیم که دانش و اطلاعات او از موسیقی اعصار پیشین، بسیار وسیع و جامع بود. او پیرو سبک بتهوون و ستایشگر باخ بود و آثارش ادامه موسیقی دوره کلاسیک و رمانتیک شناخته می‌شود. برامس همچنین در طول فعالیتش در وین، به ویرایش آثار باروک و کلاسیک پرداخت و در واقع از طرفداران پر و پاقرص جمع آوری دستنویس های آثار موسیقی بود.

 یکی از مشخصه های اصلی او کمال گرایی بود. او نگرشی بسیار نقادانه نسبت به آثار موسیقی داشت که همین باعث شد برخی از آثار خود را نابود کند و برخی دیگر را هیچگاه منتشر نکرد. او بعد از سالها کار کردن رو ی اولین سمفونی خودش در نهایت در سن چهل و سه سالگی آن را منتشر کرد. برامس به جز اپرا، در تمام فرم های سنتی شاهکارهایی خلق کرده است. از آثار متنوع برامس می‌توان به چهار سمفونی، دو کنسرتو پیانو، یک کنسرتو ویولن، قطعه های کوتاه پیانویی و بیشتر از دویست آواز و چند کرال پر شکوه مثل رکوییم آلمانی اشاره کرد ولی بعضی از بهترین آثار برامس بین بیست و دو اثر مجلسی که برای ترکیب های مختلفی از سازها نوشته است جای دارند.

برامس احساس عمیقی نسبت به کلارا شومان همسر روبرت شومان  داشت اما حتی بعد از مرگ همسر کلارا رابطه شدیدِ احساسی آن‌ها هیچگاه به ازدواج ختم نشد ولی تا زمان مرگ کلارا ادامه داشت . برامس یکی از آثار خود با “واریاسیون روی یک تم از شومان” اپوس ۹،  را به کلارا تقدیم کرد. بعد از مرگ کلارا در سال ۱۸۹۶، برامس دچار افسردگی شدیدی شد و سلامتی‌اش آسیب دید. او به بیماری یرقان مبتلا شد و سپس در همان سال پزشک تشخیص داد که وی دارای سرطان کبد است و سرانجام در سال ۱۸۹۷، در سن ۶۴ سالگی درگذشت و پیکر وی در آرامگاه مرکزی وین  به خاک سپرده شد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

شادی فولادی مدرس پیانو در آموزشگاه موسیقی اورنگ
شادی فولادی
مدرس پیانو
نگار صفرزاده آموزش پیانو
نگار صفرزاده
مدرس پیانو
بهار میرکمالی مدرس پیانو
بهار میرکمالی
مدرس پیانو
محمد وکیلی
محمد وکیلی
مدرس تار، پیانو، تئوری موسیقی و هارمونی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *