همایون شجریان

همایون شجریان خواننده، آهنگ‌ساز و نوازنده موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی تلفیقی ، فرزند  محمدرضا شجریان و مدیر شرکت فرهنگی هنری دل‌آواز در سال 1354 در تهران متولد شد. همایون از کودکی به موسیقی علاقه‌مند بود و  با راهنمایی پدرش برای فراگیری تکنیک و شناخت ریتم زیر نظر ناصر فرهنگ‌فر آموزش دید. او همچنین مدتی آموختن موسیقی را زیر نظر جمشید محبی ادامه داد. همایون شجریان فارغ التحصیل کنسرواتوار موسیقی تهران است. سازهای تخصصی او کمانچه و تنبک هستند و گرایش اصلی او آواز ایرانی و خوانندگی در موسیقی است.

از سال 1370 در کنسرت های اروپا، آمریکا و ایران با نوازندگی تنبک پدرش را همراهی کرد. اما تحول بنادین هنری او در سال 1378 رقم خورد. چون برای نخستین بار روی صحنه به اجرای همخوانی با پدرش محمدرضا شجریان پرداخت. همایون شجریان کنسرت‌های بسیاری را با بزرگان موسیقی اجرا کرده و آثار زیادی را به همراه آنان در ایران و جهان منتشر کرده‌است که می‌توان به آلبوم کنسرت‌های «بی تو بسر نمی‌شود» و «فریاد» اشاره کرد که هردو اثر در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ نامزد دریافت جایزه گرمی شدند.

سرانجام همایون شجریان در سال 1382، اقدام به انتشار نخستین آلبوم خود نمود که نسیم وصل نام داشت. آهنگسازی این اثر را محمد جواد ضرابیان انجام داده بود. نسیم وصل با استقبال بسیاری از سوی علاقمندان، شنوندگان و منتقدان موسیقی مواجه شد. بلافاصله پس از انتشار نسیم وصل، در سال 1383، دو آلبوم شوق دوست به آهنگسازی محمد جواد ضرابیان و ناشیکبا به همراهی فنی و آهنگسازی اردشیر کامکار را اجرا و منتشر نمود.

او دو آلبوم نقش خیال و آب، نان، آواز را با همکاری علی قمصری منتشر کرده است و در سال 1387 با همکاری گروه موسیقی دستان آلبوم های قیژک کولی و خورشید آرزو را ارائه کرد. او در ابتدای دهه نود آلبوم های شوق نامه و ای جان جان بی من مرو را به بازار موسیقی روانه کرد. آلبوم شوق نامه از آن جهت مهم است که به گونه ای بازخوانی و بازیابی تصنیف های منسوب به عبدالقادر مراغی آهنگساز و نوازنده سرشناس موسیقی کهن است. این اثر حاصل تلاش چهار ساله گروهی به همراهی و سرپرستی محقق و آهنگساز محمدرضا درویشی بود.

از دیگر آثار همایون شجریان می توان به آلبومهای “مست و مستور”با آهنگسازی ژانو باغومیان، “خداوندان اسرار” با آهنگسازی کیخسرو پورناظری، ” ایران من ” با آهنگسازی سهراب پورناظری ، “افسانه چشمهایت” با همکاری علیرضا قربانی و آهنگسازی مهیار علیزاده اشاره کرد.

همایون شجریان به سینما و تئاتر نیز علاقمند است و صدایش در بسیاری از این آثار شنیده شده است. از جمله اپرای عروسکی مولوی ، موسیقی فیلم آتش سبز، موسیقی سریال شهرآشوب، موسیقی سریال رسم عاشقی ، موسیقی فیلم آرایش غلیظ، موسیقی سریال جیران، موسیقی سریال میخواهم زنده بمانم و… اشاره کرد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

حسین پیرحیاتی مدرس آواز پاپ و سنتی در آموزشگاه موسیقی اورنگ
حسین پیرحیاتی
مدرس آواز و صداسازی

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *