ملوک ضرابی

ملوک فرش‌فروش کاشانی معروف به ملوک ضرابی در سال 1286 در کاشان متولد شد. پدرش حاجی حسین فرش فروش صدای خوشی داشت و پدر بزرگش حاجی جعفر، خوانندهٔ دربار ناصرالدین‌شاه بود و ناصرالدین‌شاه نام افتخاری «بلبل» را به او داده بود. ملوک ضرابی در خانواده ایی مذهبی چشم به جهان گشوده بود و همین مانع بزرگی بر سر راهش بود اما علاقه به موسیقی از کودکی در او آشکار شد. ملوک که صدای خوش را از پدر و پدربزرگش به ارث برده بود، استعداد خود را در هفت سالگی بروز داد.

علاقه به آوازخواندن باعث نارضایتی خانواده و طرد اجتماعی او شد اما علیرغم تمامی این مشکلات، ملوک از ۱۳ سالگی در جمع‌های مختلف کاشان آواز می‌خواند. در ۹ سالگی خواننده‌ای به نام حسین طاهرزاده، استعداد خوانندگی ملوک را کشف کرد و دو سال به او درس آواز داد. حاجی‌خان عین‌الدوله (تنبک‌نواز) هم به مدت یک سال به ملوک ضرب زدن و ضربی خواندن را یاد داد. صدای ملوک برای خواندن تصنیف‌های ضربی بسیار مناسب بود و به همین دلیل وقتی بعدها در خواندن تصنیف‌های ضربی مشهور شد ، نام هنری ضرابی را به او دادند.

ملوک نزد ابوالحسن اقبال‌آذر آوازخوانی را فراگرفت و یکی از شاگردان او محسوب می‌شد. او با دو اجرای عمومی در دبیرستان فیروزبهرام تهران و اجرای دیگری در کنار احمد عبادی در گراند هتل تهران رسما وارد دنیای خوانندگی شد و زندگی حرفه ای اش آغاز شد. ملوک با پیوستن به گروه نمایش اسماعیل مهرتاش و با اجراهای خوب و تاثیر گذارش جایگاه خود را در میان خوانندگان و بازیگران برجسته در تئاتر و سینمای آن زمان ارتقا بخشید.

 در سال ۱۳۱۷، او برای ضبط آهنگ همراه با اسماعیل مهرتاش، ابوالحسن صبا، حسین‌قلی طاطایی و خوانندگان جواد بدیع‌زاده، تاج اصفهانی، ملکه برومند و ادیب خوانساری به سوریه و لبنان سفر کرد و قطعاتی را ضبط کرد. در حدود سال ۱۳۳۶، ملوک ضرابی به عنوان عضو افتخاری ارکستر شماره ۷ رادیو تهران  که تحت نظارت عبدالله جهان‌پناه فعالیت می‌کرد، انتخاب شد.  ملوک در ۲۵ سالگی به مناسبت کشف حجاب، ترانهٔ «عروس گل» را در تماشاخانهٔ تهران خواند و به این خاطر از متعصبین مذهبی کتک خورد، اما با ارادهٔ محکم‌تری به کار خود ادامه داد .

او علاوه بر خواندن، تنبک نواز ماهری هم بود و بسیاربذله گو که همین باعث محبوبت او شده بود.  از جمله تصنیف‌های مشهور ملوک ضرابی می‌توان به «سرگشتهٔ دلدار و غم هجران»، «عروس گل از باد صبا»، «دختران سیروس»، «تو رفتی و عهد خود شکستی»، «ای شوخ،‌ای نگارا» و «موسم گل» اشاره کرد .  ملوک ضرابی در سال ۱۳۷۸ در آپارتمان شخصی‌اش در تهران زندگی را وداع گفت .

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

وحید خنوئی آموزش آواز در آموزشگاه موسیقی اورنگ
وحید خونوئی
مدرس آواز پاپ
کامران منتظری
کامران منتظری
مدرس تنبک

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
مرضیه خواننده ایرانی

مرضیه

خدیجه اشرف‌السادات مرتضایی با نام مستعار مرضیه  خواننده ایرانی در سال 1303 در تهران به

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *