ونجلیس

اوانگلوس اودیسئاس پاپاتاناسیو که با نام هنری ونجلیس شناخته می شود در سال ۱۹۴۳ در شهری نزدیک والوس یونان متولد شد. او آهنگساز و نوازندهٔ سبک الکترونیک، امبینت، نیو اِیج، پراگرسیو، جاز و پاپ راک اهل یونان بود. ونجلیس از سن چهار سالگی شروع به نواختن پیانو کرد و در ۶ سالگی اولین تصنیف خود را برای عموم اجرا کرد و از همان زمان کودکی استعداد خود را در موسیقی نشان داد. والدینش سعی کردند تا با گرفتن معلم خصوصی او را تشویق کنند اما او به آموزشهای رسمی جواب نداد. خود ونجلیس در این باره می گوید: همیشه احساس می کنم که نمی توان همه چیز را از طریق آموزش های کلاسیک یاد گرفت چرا که این تجربه‌ها و اندوخته های فردی هستند که در نهایت نتیجه می دهند.

ونجلیس در اوایل دهه ۶۰ میلادی در یونان مورد توجه قرار گرفت؛ او که به عنوان یکی از بنیانگذاران گروه موسیقی فورمیکس فعالیت می‌کرد،  در کنار اجرای آثار هنرمندان دیگر، آهنگ‌های خود را نیز تولید می‌کرد. او آهنگسازی بیشتر آثار اصلی گروه را برعهده داشت . در اواخر دهه ۶۰، ونجلیس یک گروه پراگرسیو راک با نام Aphrodite’s Child را تشکیل داد. در کنار ونجلیس، دمیس روسوس خواننده یونانی نیز از اعضای این گروه به‌شمار می‌رفت. تلاش این گروه برای ورود به بریتانیا ناکام ماند و اعضای آن در پاریس مستقر شدند و نخستین آلبوم خود را در فرانسه تولید کردند. این آلبوم در بیشتر نقاط اروپا مورد توجه قرار گرفت اما پس از انتشار این آلبوم، اعضای گروه به‌خاطر اختلافات داخلی از گروه جدا شدند. بعد از این اتفاق ونجلیس آهنگهایی را به صورت انفرادی تولید می کند و پس از نقل مکان به لندن و بعد از راه‌اندازی یک استودیوی شخصی، چند آلبوم الکترونیکی را تولید کرد که در میان آن‌ها می‌توان به بهشت و جهنم (۱۹۷۵) اشاره کرد.

ونجلیس همکاری هایی را با کارگردان مشهور فرانسوی فردریک روسیف انجام می دهد که باعث توجه چندین کارگردان مطرح به وی می شود که در نهایت در سال ۱۹۸۱ با ساخت موسیقی فیلم «ارابه‌های آتش» برنده جایزه اسکار شد . او سراینده، تنظیم کننده و تهیه کننده نیزبود. تهیه بیش از ۲۰ آلبوم ، ساختن موسیقی برای بسیاری از فیلم ها(از جمله فیلم فتح بهشت)، برنامه های تلوزیونی ، تئاتر ورقص های باله او را تبدیل به یکی ازپرکارترین آهنگسازان جهان کرده بود. ونجلیس تولید موسیقی اختتامیه المپیک سیدنی و سرود رسمی جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ را نیز برعهده داشت.

به گفته ونجلیس تکنولوژی و موسیقی همیشه با هم بوده‌اند و موسیقی هرچه باشد، یک علم است. او با بیش از ۵۰ سال فعالیت در عرصهٔ موسیقی همواره به عنوان یکی از برترین آهنگسازان موسیقی الکترونیک در همهٔ دوران شناخته خواهد شد. ونجلیس درسال ۲۰۲۲ در سن ۷۹ سالگی در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *