ماکسیم ونگروف

ماکسیم الکساندروویچ ونگروف ، نوازنده ویولن و رهبر ارکستر اهل روسیه است که در سال 1974 متولد شد. پدر وی الکساندر و مادرش لاریسا هر دو یهودی و موسیقی‌دان بودند. مادرش به عنوان آموزگار گروه‌های کر و آواز فعالیت هنری داشت و پدر وی اولین اوبوانواز ارکستر سمفونی شهر نووسیبریسک بود. ماکسیم در سن چهار سالگی شروع به تمرین ویولون کرد. پدرش به دنبال بهترین معلم موسیقی ممکن، ماکسیم را بدون قرار قبلی نزد گالینا تورچینینووا Galina Turchaninova برد و این استاد مشهور موسیقی ماکسیم را به شاگردی پذیرفت. هنگامی که ماکسیم هفت ساله شد، دولت اجازه نقل مکان به مسکو را برای خانواده ونگروف صادر کرد تا وی بتواند در بهترین مدرسه کشور برای کودکان مستعد در موسیقی به تحصیل بپردازد.

 تکنیک او در سن ده سالگی به خوبی پیشرفت کرده بود و ماکسیم شروع به آموختن تئوری و مفاهیم بنیادی موسیقی کرد. پروفسور زاخار برون Zakhar Bron، استاد کنسرواتوار چایکوفسکی (Tchaikovsky Conservatory) و دستیار سابق ایگور اویستراخ Igor Oistrakh ، استاد بعدی ماکسیم بود. او این نابغه جوان موسیقی را به یک موسیقی دان کامل مبدل کرد.

در سال 1995، او اجرای خود از اولین کنسرتو ویولونهای شوستاکوویچ و پروکوفیف را با کمپانی Teldec ضبط نمود. این CD موفق به دریافت جایزه بهترین ضبط کنسرتو و بهترین صفحه سال از Gramophone Awards یکی از پر اهمیت ترین جوایز در موسیقی کلاسیک و کاندید دریافت دو جایزه گرمی شد. ونگروف این موفقیت را با تعداد بسیاری آثار ضبط شده دیگر ادامه داد که اجرای او از کنسرتو ویولون دوم شوستاکوویچ و پروکوفیف از آن جمله اند. این دو اثر نیز در سال 1997 موفق به دریافت جایزه مهم ادیسون شدند. او همچنین جایزه هنرمند جوان سال را از Gramophone دریافت نمود.

ماکسیم ونگروف در سال 1997 به عنوان نماینده موسیقی یونیسف UNICEF انتخاب شد. او اولین موسیقی دان کلاسیکی است که تا کنون به این مقام برگزیده شده است. در این سال او در اجرای آغاز فصل ارکستر فیلارمونیک نیویورک نیز شرکت کرد. در سال 2000، ونگروف قراردادی با کمپانی EMI منعقد کرده و اجرایی از Concerto Cantabile را که رودیون شدرین Rodion Shchedrin برایش نوشته بود، را منتشر نمود. ساز ماکسیم ونگروف در این اجرا ویولون رینیرReynier استرادیواریوس Stradivarius متعلق به سال 1727 است. او همچنین  توانست با ویولون استرادیواریوس متعلق به کروتزر Kreutzer (ویولونیست، استاد، آهنگساز و رهبر ارکستر فرانسوی قرن 19-18 فرانسه) اجرا کند. ونگروف به طور مستمر با ارکسترهای مهم و رهبران برجسته همکاری کرده و هم به عنوان تک نواز و هم به عنوان رهبر به فعالیتهای خود ادامه می دهد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

سوگل شاه حسینی آموزش تنبور در آموزشگاه موسیقی اورنگ
سوگل شاه حسینی
مدرس تنبور

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *