ماریا کالاس

ماریا کالاس خواننده یونانی – آمریکایی متولد سال 1923 در نیویورک است. خانواده او از مهاجران یونانی بودند و ماریا به واسطه مادرش که آرزوهای دست نیافته خود را در فرزندش جستجو می کرد به سمت موسیقی سوق داده شد. او یکی از مشهورترین خوانندگان آمریکایی در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم به ‌شمار می‌آید. وی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، یونانی و ایتالیایی تسلط کامل داشت .

ماریا کالاس را ملکه اپرای قرن بیستم می نامند که علاوه برداشتن صدایی پر قدرت و با شکوه، دارای استعداد شگرفی در ایفای نقش روی صحنه بود و احساسات خود را به بهترین شکل به تماشاچیان انتقال می داد. بسیاری از اپرا سازان مشهور از جمله جوزپه وردی، وینچنتزو بلینی و جاکومو پوچینی با هنرنمایی وی به روی صحنه رفتند. مادر ماریا بسیار درباره او سخت گیر بود و او از سه سالگی به اجبار آموزش موسیقی را شروع کرد و تحت تعلیم اساتیدی چون ماریا تری‌وِلّا (سوپرانوی ایتالیایی) و البیرا د ایدالگو (سوپرانو و استادِ آواز برجستهٔ اسپانیایی) قرار گرفت. او در سال 1942 به اپرای آتن پیوست .

ماریا زندگی عاطفی پر فرازو نشیبی داشت و متحمل ضربات روحی شدیدی شد که باعث شد در دوره ای ازندگی اش به کار مفرط روی بیاورد و به صدایش آسیب بزند و در دوره ای دیگر به طور کامل اجرا را کنار بگذارد. پس از بازگشت ماریا  به روی صحنه در سال 1973، با de Stefano شروع به همکاری کرد و اجراهای این دو هنرمند در سراسر دنیا مورد استقبال چشمگیری قرار گرفت.

آنچه کارهای ماریا را ماندگار و اثرگذار کرده تنها تکنیک خوانندگی نیست بلکه تحویل کلام در سخت‌ترین بخش‌های آوازی، اجرای نرم  و آهنگین نقش‌ها در اپرا و انعطاف در بیان نقش‌های گوناگون است. او کنسرتهای فراموش نشدنی بسیای درآتن، پاریس، لندن و … برگزار کرد. ماریا در سال 1977 در 53 سالگی در اثر سکه قلبی درگذشت. سالهای پایانی زندگی ماریا در افسردگی وخانه نشینی و اندوه به دلیل مرگ مرد مورد علاقه اش (که او را رها کرده بود)  سپری شد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

وحید خنوئی آموزش آواز در آموزشگاه موسیقی اورنگ
وحید خونوئی
مدرس آواز پاپ

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
مرضیه خواننده ایرانی

مرضیه

خدیجه اشرف‌السادات مرتضایی با نام مستعار مرضیه  خواننده ایرانی در سال 1303 در تهران به

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *