عثمان محمدپرست

عثمان محمدپرست معروف به عثمان خوافی از استادان دوتار نوازی خراسان در سال 1307 در خواف در طایفه «بای»  که طایفه‌ای دامدار و چادرنشین‌اند به دنیا آمد. او از ۱۰ سالگی با دوتار آشنا شد و بعد از فراغت از کار با خود خلوت می‌کرد و دوتار می‌نواخت. پدر عثمان با نوازندگی او مخالف بود. اما بعدها نظرش تغییر کرد. عثمان هیچ استادی نداشت  و به صورت تجربی و با گوش دادن به آهنگ های مختلف خراسانی توانست بر این ساز مسلط شود.

عثمان محمد پرست آثار مطرح و معروفی دارد که از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های ،اجراهای گوناگونی را آفریده‌است. وی در چند فیلم از جمله گفت زیرسلطه من آیید محصول سال ۱۳۶۲  به نویسندگی و کارگردانی داریوش ارجمند نیز به ایفای نقش پرداخته‌ است. او اولین کسی بود که در سال ۱۳۵۳ ترانه «نوایی نوایی» را اجرا کرد. این نوازنده دوتار از موسسان موسسه خیریه مدرسه سازان استبا همت است.

عثمان محمدپرست از اساتید موسیقی نواحی است که مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1392 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است. او در امور خیر بسیار فعال بود و در ساخت بیش از ۹۰۰ مدرسه به همراهی خیرین دیگر مشارکت داشته است . او همچنین  در تامین هزینه درمان کودکان مبتلا به سرطان نیز کمکهای شایانی نموده است.

عثمان محمدپرست در سفرهای زیادی به مناطق مختلف استانهای سه گانه خراسان و هرات افغانستان، تاشکند ازبکستان و دیگر نقاط، با هنرمندان شاخص آنها دیدار کرده و در کنار اجرای موسیقی دوتار و مقامی در شناساندن این هنر در کشورهای آسیایی و حتی اروپایی نقش زیادی داشت و به دفعات در کشورهای مختلف به اجرای برنامه پرداخت..

تاثیرگذاری عثمان محمدپرست تنها به اعتلای هنر موسیقی سنتی و مقامی و دوتارنوازی منحصر نبود، بلکه وی در سایر رشته های هنری و ادبی و از جمله شعر و شاعری و مثنوی خوانی در شهرستان خواف و استان خراسان رضوی نیز نقش ارزنده ای داشت. او بعد از تحمل یک دوره بیماری در سال 1401 ، در ۹۴ سالگی در خواف درگذشت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اساتید مرتبط

محمد وکیلی
محمد وکیلی
مدرس تار، پیانو، تئوری موسیقی و هارمونی
آفاق نیکو - مدرس سه تار مدیریت آموزشگاه موسیقی اورنگ
آفاق نیکو
مدیریت آموزشگاه موسیقی اورنگ و مدرس سه تار

ادامه مطالعه

سازهای مرتبط

مطالب مرتبط
حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر

حسین دهلوی

حسین دهلوی موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او

ادامه مطلب»
اخبار اورنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *